Similar presentations:
Аралас сабақ. Тригонометриялық функциялардың
1.
Шығыс Қазақстан облысы,Абай ауданы, Архат ауылы,
С.Бекбосынов атындағы орта
мектебінің математика пәнінің
мұғалімі
Ибраева Теңдік Серікжанқызы
2.
Мен Ибраева Теңдік Серікжанқызысіздерге осы өткізген ашық сабағымды ұсынып отырмын.Бұл сабақ
мектепте “Өте жақсы” өткен сабақтардың бірі деп бағаланды.
3.
“Тәуелсіздікке20жыл”
4.
5.
Туымен-тұғырлы6.
Елтаңбасымен - еңселі7.
Әнұранымен-айбаттыӘнін жазған: Шәмші Қалдаяқов
Сөзін жазған: Жұмекен
Нажімеденов, Нұрсұлтан Назарбаев
Алтын күн аспаны,
Алтын дән даласы,
Ерліктің дастаны,
Еліме қарашы!
Ежелден ер деген,
Даңкымыз шықты ғой.
Намысын бермеген,
Қазағым мықты ғой!
Ұрпаққа жол ашқан,
Кең байтақ жерім бар.
Бірлігі жарасқан,
Тәуелсіз елім бар.
Қарсы алған уақытты,
Мәңгілік досындай.
Біздің ел бақытты,
Біздің ел осындай!
Қайырмасы:
Менің елім, менің елім,
Гүлің болып егілемін,
Жырың болып төгілемін, елім!
Туған жерім менің - Қазақстаным!
Қайырмасы:
Менің елім, менің елім,
Гүлің болып егілемін,
Жырың болып төгілемін, елім!
Туған жерім менің - Қазақстаным!
8.
9.
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Негізгі тригонометриялық тепе- теңдіктер туралы мағлұматтарды меңгерту.
Тригонометриялық функциялардың, бұрыштардың шамаларын, таңбаларын тереңдету.
Тәрбиелік: Отан сүйгіштікке, адамгершілікке, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа, ұлттық тәрбиені дәріптеуге
тәрбиелеу.
Дамытушылық: Өткен тарихпен байланыстыра отырып, алған білімдерін өмірде қолдана білуге баулу,
оқушының ой- өрісін дамыту.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту, есеп шығару дағдысын қалыптастыру.
Сабақтың барысы:
•Ұйымдастыру
• Үй тапсырмасын тексеру ( Тригонометриялық функциялардың қасиеті, № 289)
• Жаңа сабақ (Электронды оқулық)
• Жаңа сабақты бекіту
• Үйге тапсырма беру
• Қорытындылау
І. Ұйымдастыру: 1991 жылы жеткен үлкен жетістігіміз- Тәуелсіздік! Биыл осы жеңісімізге 20 жыл толып
отыр. Ендеше тәуелсіз мемлекетпіз Елбасымыз, Туымыз, Елтаңбамыз, Әнұранымыз, Ата Заңымыз бар еркін
де азат елміз. Сондықтан бүгінгі сабағымды Ата Заңымыздың 9,10,30- баптарын негізге аламын. Ата
Заңымыз сонау ата- бабаларымыз кезінде «Жеті жарғы» болған. Осы «Жеті жарғы» туралы қысқаша
мәлімет тыңдаңыздар.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Конституцияның 1-бөлімінің 9-бабында рәміздер мен нышандар бойынша
9 тапсырма орындаймыз.
№289 cos 200*sin 1000
tg 5000*cos1200
Sin(-500)* ctg 2000
ctg(-600)* tg 1500
Sin(-700)* tg(-500)
cos(-950)* ctg(-1700)
10.
Берілген бұрыштарды радиан арқылы жазыңдар:300,450, 1350, 1800,1200,600,2700,3600,900
Бұрышты градуспен жазыңдар:
П/3, 3П/2, П/6, 2П, П/4, 5П/6, П/2, П,2П/3
Жауаптарынан «Тәуелсіз Қазақстан!»
Бұрыштар қай ширекке тиісті:
1200,2890,6800,10700,590,1500,2150,90,1350
Өрнектің таңбасын анықтаңдар:
Sin170, cos600, tg1200, ctg2400,sin(-450), cos(-1200),tg2500, ctg380, tg(-550)
Жауаптарынан: «Конституция жасасын»
ІІІ.Жаңа сабақты бастау: Конституцияның 2-бөлімінің 10-бабында азаматты қорғау бойынша
2 тапсырма орындаймыз. (Электронды оқулық 1,2 )
Мысылы: cosa= 12/13 0<a<П/2
Sina, tga, ctga-?
IV. Жаңа сабақты бекіту: Конституцияның 2-бөлімінің 30-бабында білім алу бойынша
тапсырмалар орындау.( Электронды оқулықтың тапсырмаларының 1,2 орындау.)
Өрнекті ықшамдаңдар:
1-sin2a, (1-cosa) (1+cosa), 1+sin2a+cos2a, sina-sina*cos2a, (1-sina)(1+sina), sin2a+sin2a*cos2a
V. Үйге тапсырма беру: Тақырып 19, №298,299.
VI.Қорытынды:
Оқушыларды бағалау. Бүгінгі сабақта Тәуелсіздігіміздің 20 жылдығына үлкен тарту
жасадыңыздар. Конституцияның 2-бөліміндегі 30-бапта айтылғандай Қазақстанымыздың білімді
ұрпағы болыңдар.
11.
12.
cos 20 * sin100 > 0tg 500 * cos120 > 0
sin (-50 )* ctg 200 <0
ctg (-60 )*tg 150 >0
sin (-70 )*tg (-50 ) >0
cos (-95 )*ctg (-170 )<0
13.
еБерілген
З
бұрыштарды А
радиан арқылы
Қ
С
жаз
Л
Т
Т
Ә
0
у
0
0
0
0
0
0
0
С
А
І
Н
З
Қ
!
14.
Бұрыштар қайширекке тиісті:
0
К
1) 120
0
О
2) 289
0
Н
3) 680
0
С
4) 1070
0
Т
5) 59
0
И
6) 150
0
Т
7) 215
0
У
8) 9 0
9) 233
Ц
Өрнектің таңбасын
анықтаңдар:
0
И
1) Sin 17
0
Я
2) cos 60
0
Ж
3) tg 120
0
А
4) ctg 240
0
С
5) sin (-45 )
0
А
6) cos (-120 )
0
С
7) tg 250
0
Ы
8) ctg 38
0
9) tg (-55 )
Н
15.
16.
17.
Өрнекті ықшамда:1)1- sin a
2) (1- cos a)(1+cos a)
2
2
3) 1+sin a +cos a
2
4) sin a –sin a*cos a
2
2
2
5) sin a- sin a *cos a
6) (1- sin a) (1+ sin a)