Similar presentations:
Квадраттық функция
1.
2.
3. Сабақтың мақсаты:
БілімділікДамытушылық
Тәрбиелік
• Квадраттық функция тарауы бойынша оқушылар
білімдерін пысықтайды, жүйелейді, тиянақтайды және
толықтырады. Теориялық білімдерін шыңдап,
графиктерді салуда, есептер шығаруда іскерлікпен
қолдана білуге үйренеді.
• Оқушылар танымдық ізденістерін, логикалық ойлау
қабілеттерін дамыта отырып, ой - өрісін кеңейтуге,
шығармашылықпен жұмыс жасауға мүмкіндік
алады,топпен жұмыс жасау бейімдері қалыптасады.
• Топ ішінде шығармашылық атмосфера қалыптастырып,
адамгершілікке үйренеді.
4. Сабақтың жоспары
Ұйымдастыру кезеңіҮй
тапсырмасы,қайталау
сұрақтары
Жаңа материалды
түсіндіру
Логикалық
есептер,сұрақтар
Топпен жұмыс
Жаңа материалды
бекіту
Қорытындылау
Үй тапсырмасы
Оқушыларды бағалау
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
а>0 және1) а>0 және 1)
а<0болғанда
а<0болғанда парабола
парабола тармақтары
қалай
тармақтары қалай
бағытталады?
бағытталады?
12.
а>0 болғанда,парабола
тармақтары
жоғары,
у
0
у
0
х
a<0 жағдайында
төмен
бағытталады
х
13.
2) m>0немесе
m<0
2) m>0 немесе m<0
болғанда
қай
болғандапарабола
парабола қай
бойынша қалай
осьось
бойынша
қалай
жылжиды?
жылжиды?
14.
m>0 болғандаОХ осі
бойынша оңға
қарай,
m<0 болған кезде
солға қарай |m|
бірлікке
жылжиды.
15.
3) n>0және
n<0
болған
3) n>0 және n<0
кездеболған
график
қалай
кезде
график
қалай жылжиды?
жылжиды?
16.
n>0 болғандаграфик ОУ осі
бойынша
жоғары,
n<0 жағдайында
төмен қарай |n|
бірлікке
жылжиды.
17.
18.
I әдіс-толық квадратты айыру:II әдіс-формула бойынша:
демек,
19.
функциясының графигі,параболасын 2 рет
параллель жылжыту
арқылы алуға болатын
парабола.
20.
функциясы:.
Парабола төбесі- О`(m;n) нүктесі.
Симметрия осі- x=m түзуі.
Мәндер жиыны- a>0 болса
[n;+∞) аралығы, a<0 болса
(-∞;n] аралығы болады.
a>0 жағдайында ең кіші
мәнді,a<0 болса ең үлкен мәнді
қабылдайды.
21.
a коэффициенті мен D дискриминантына байланысты квадраттықфункция графигі
22.
квадраттық функциясының графигінсалу үшін мына алгортим қолданылады:
1
2
3
4
5
формулаларын қолданып парабола төбесінсінің (m;n)
координаталарын анықтаймыз;
• парабола төбесі арқылы ордината осіне параллель түзу-симметрия осін
жүргіземіз;
• функция графигінің координаталық осьтермен қиылысу нүктелерін табамыз;
• оське қарағанда симметриялы қандай да бір екі нүктені белгілейміз.Ол үшін Ох
осінен m
нүктесіне қарағанда симметриялы екі нүктені алып,функцияның
сәйкес мәндерін есептейміз(ол мәндер тең).
• Белгіленген нүктелер арқылы параболаны саламыз.
23.
24.
25.
Қазақтың қара есептері.1.Салт аттылар.
Айдала.Көзге түртсе көрінбейтін айсыз түн.Суыт
жүрістілер аяң жүріспен келеді.Екі ауыл арасы ет пісірім
жер.Жаппадан жылт еткен сәуле сөніп-өшті.Үй иесі бұрын
көре ме,әлде салт аттылар бұрын көре ме?
26.
2.Екі қарға.Екі қарғаның біреуі
солтүстікке,екіншісі
оңтүстікке қарап
отыр.олар бір-біріне:
-Достым,мен сені
көріп отырмын,дейді.Олар бір-бірін
қалай көреді?
27.
3.Жыл қайыру.-Нешедесің?-деді
ақсақалға,жігіт
ағасы.
-4жылқы,тоқтымын,деді Тәттімбет
күйші.
Тәттімбет нешеде?
28.
4.Қыңырдың жасыЕсепке құмар бір кісі
қыңырдан жасың нешеде?деп сұрапты.Сонда ол:
-Менің 3жылдан кейінгі
жасымды үш еселеңіз,содан
соң 3жыл бұрынғы жасымды
үш еселеңіз.Алғашқы
көбейтіндіден соңғы нәтижені
шегеріңіз.Сонда менің
жасымды табасыз.Ол кісі
нешеде?
29.
1) РІБ,ІКЕ,ШҮ,ТРӨТ,....2)Суды елекпен қалай тасуға болады?
3) Мысық-3,әтеш-8,есек-2,бақа-3,көкек-4,ит-?
4)Үш ат жегілген шана бір сағатта 15км жүріп өткен.Әрбір
аттың жылдамдығы қандай еді?
5)Есікті жабу үшін не керек?
6)Сен қараңғы бөлмеге кірдің,бірінші май шамды жағасың
ба?керосин майды жағасың ба?
7)Көшеде екі папасы,екі баласы,бір атасы,бір немересі кетіп
барады.Көшеде қанша адам кетіп бара жатыр?
30.
1) D>0 болғанда,параболаның абсцисса
осімен орналасуы
туралы не айтуға
болады?
31.
D>0 болғанда, параболаабсцисса осімен
екі нүктеде қиылысады
у
у
0
х
0
х
32.
2)D=0 болғанда,параболаның абсцисса
осімен орналасуы
туралы не айтуға
болады?
33.
D=0 болғанда, параболаабсцисса осімен бір нүктеде
қиылысады
34.
3)D<0 болғанда ,параболаның абсцисса
осімен орналасуы
туралы не айтуға
болады?
35.
D<0болғанда,
парабола
абсцисса
осімен
қиылыспайды