Similar presentations:
Hodnocenà zamÄstnanců
1.
Hodnocení zaměstnancůUniverzita plná života
pef.czu.cz
2. Osnova přednášky
pef.czu.czOsnova přednášky
2
Hodnocení zaměstnanců.
Typy hodnocení zaměstnanců.
Osnova
přednášky
Metody hodnocení zaměstnanců.
Hodnoticí rozhovor (pohovor).
Chyby hodnocení zaměstnanců.
Hodnotící formulář.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Provozně ekonomická fakulta
3.
pef.czu.cz3
Rozvoj zaměstnanců
Hodnocení zaměstnanců.
Příprava zaměstnanců.
Oblast vzdělávání.
Oblast kvalifikace.
Oblast rozvoje.
Řízení pracovní mobility a uvolňování zaměstnanců.
Profesní
kariéra
a osobní
Česká zemědělská
univerzita
v Praze rozvoj.
Provozně ekonomická fakulta
4. Hodnocení zaměstnanců
pef.czu.czHodnocení zaměstnanců
Hodnocení 1
zaměstnanců
je jedna z nejsložitějších a
nejcitlivějších činností řízení
lidských zdrojů;
Česká zemědělská univerzita v Praze
4
2
příležitost jak získat přehled o
každém zaměstnanci, o tom, jak
dobře (špatně) si vede, zda se
může v nějaké oblasti zlepšit a
co je možné udělat pro zlepšení
jeho výkonu a chování.
Provozně ekonomická fakulta
5.
Jaké typy hodnocení zaměstnanců znáte?6. Typy hodnocení
pef.czu.czTypy hodnocení
6
formální × neformální;
Typy
individuální
×
skupinové
hodnocení
hodnocení úspěšnosti pracovní činnosti, resp.
pracovního výkonu;
hodnocení zaměstnance.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Provozně ekonomická fakulta
7.
Co je cílem hodnocení zaměstnanců?8. Cíle hodnocení
pef.czu.czCíle hodnocení
posoudit chování,
osobnostní
charakteristiky
Cíle hodnocení
pracovníka, porovnat je
s požadavky
získat obraz o
výsledcích práce s lidmi
v podniku a podklady
pro další rozvoj
personální práce
Česká zemědělská univerzita v Praze
8
podat obraz o vývoji a
perspektivách
pracovníka
příležitost získat
přehled o každém
zaměstnanci
Provozně ekonomická fakulta
9. Požadavky na hodnocení zaměstnanců
pef.czu.czPožadavky na hodnocení zaměstnanců 9
pravidelnost
známostna
a srozumitelnost
Požadavky
hodnocení
objektivnost
zaměstnanců
provázanost na motivační systém
relativní stabilita
konkrétnost a komplexnost
Česká zemědělská univerzita v Praze
Provozně ekonomická fakulta
10. Hodnocení úspěšnosti pracovní činnosti (kritéria hodnocení)
pef.czu.czHodnocení úspěšnosti pracovní
činnosti (kritéria hodnocení)
10
subjektivní – založená na úsudcích pozorovatelů;
Hodnocení
objektivní – jestliže lze výsledky práce jednotlivce nebo skupiny měřit:
úspěšnosti
pracovní
• kvalita práce;
činnosti
• kvantita práce;
(kritéria
• stabilita výkonu;
hodnocení)
• nehody;
• trvání zácviku;
• stabilita zaměstnání;
• vertikální mobilita apod.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Provozně ekonomická fakulta
11.
Co byste hodnotili u zaměstnanců?12.
pef.czu.czHodnocení zaměstnanců
12
Hodnocení zaměstnance znamená posuzování jeho
vlastností, postojů, názorů, jednání a vystupování vzhledem
k určité situaci, v níž se pohybuje, vzhledem k činnosti,
kterou vykonává, vzhledem k druhým, s nimiž vstupuje do
kontaktu.
4 okruhy hodnotitelských bloků:
předpoklady pro práci, tj. úroveň znalostí, dovedností, schopností apod.;
postoj k práci, tj. zájem, iniciativa;
výsledky práce;
Česká
zemědělská
univerzita tj.
v Praze
Provozně ekonomická fakulta
sociální
úroveň,
vztah k lidem, míra konfliktnosti.
13.
pef.czu.czHodnocení zaměstnanců
13
Nejčastěji používané typy hodnocení:
hodnocení nového zaměstnance (v průběhu a po skončení zkušební doby);
pravidelná hodnocení zaměstnance.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Provozně ekonomická fakulta
14.
Jaké znáte metody hodnocení zaměstnanců?15. Metody hodnocení zaměstnanců
pef.czu.czMetody hodnocení zaměstnanců
15
Mezi nejčastěji používané metody hodnocení patří:
hodnocení podle stanovených cílů,
hodnocení na základě plnění norem a standardů,
Metody
slovní popis,
hodnocení
hodnotící stupnice (číselné, slovní, grafické),
zaměstnanců
hodnotící dotazník,
metoda kritických případů,
sebehodnocení,
metoda 360°,
metoda 540°,
týmové hodnocení aj.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Provozně ekonomická fakulta
16. Hodnocení metodou 360°
pef.czu.czHodnocení metodou 360°
metoda hodnocení pracovní
výkonnosti zaměstnanců
Hodnocení
metodou
360°
jedná se o hodnocení
přímým nadřízeným, jinými
nadřízenými, podřízenými,
spolupracovníky a
sebehodnocení
doplňuje hodnocení výkonu,
které se realizuje jedním
hodnotitelem (nadřízeným)
a snižuje vliv subjektivismu,
který toto hodnocení
doprovází
Česká zemědělská univerzita v Praze
16
pracuje s údaji od více
hodnotitelů
může posilovat v
zaměstnancích vědomí
spravedlivějšího hodnocení
Provozně ekonomická fakulta
17. Metoda 360°
18.
pef.czu.czHodnocení metodou 540°
18
Vychází z informací získaných z hodnocení 360° a z informací získaných
mimo firmu např. od zákazníků či klientů.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Provozně ekonomická fakulta
19.
Jaká je frekvence hodnoticích pohovorů?Už jste zažili formální hodnoticí rozhovor?
Jak probíhal váš hodnoticí rozhovor?
20. Hodnoticí pohovor
pef.czu.czHodnoticí pohovor
Hodnoticí příležitost k důkladné
výměně názorů mezi
pohovor zaměstnancem a jeho
nadřízeným
(hodnotitelem)
Česká zemědělská univerzita v Praze
20
termín a účel pohovoru,
který by měl proběhnout
bez rušivých vlivů, by
měl být zaměstnanci
včas sdělen
Provozně ekonomická fakulta
21. Postup hodnoticího pohovoru
pef.czu.czPostup hodnoticího pohovoru
21
Hodnotitel by měl vždy vycházet z výsledků hodnocení, které bylo
provedeno.
Hodnotitel by měl začít silnými stránkami pracovníka, pro vytvoření
příznivé atmosféry.
Postup
hodnoticího
Společně by mělo dojít k posouzení možností, jak by v budoucnu mohly
silné stránky pracovníka ještě lépe využity a navrhnout způsob,
pohovorubýt
kterým by byly odstraněny slabé stránky.
Hodnotitel by měl posoudit odborný vývoj pracovníka a jeho budoucí
možnosti v podniku.
Výsledky hodnotícího pohovoru by měly být zaznamenány do
hodnoticího formuláře.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Provozně ekonomická fakulta
22. Závěr hodnotícího pohovoru
pef.czu.czZávěr hodnotícího pohovoru
shrnout vše, o čem se
diskutovalo a na čem se oba
partneři dohodli;
Závěr
hodnotícího
pohovoru
22
vyžadovat, aby hodnocený
reagoval na projednávané
otázky, ověřovat si, zda jsou
stanoviska shodně pochopena,
popř. dát možnost doplnit další,
k věci se vztahující náměty a
myšlenky;
nejdůležitější ujednání a
závazky písemně podchytit,
např. do stručného záznamu o
pohovoru.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Provozně ekonomická fakulta
23. Hodnoticí pohovor
24.
Jaké náležitosti by měl obsahovat hodnoticí formulář prohodnoticí rozhovor?
25.
pef.czu.czObsah hodnotícího formuláře
jméno hodnoceného;
současné pracovní místo; název útvaru, ve kterém pracovník pracuje;
délka hodnoceného období;
způsob a zvolené metody hodnocení;
počet bodů ke zvoleným kritériím;
slovní charakteristika osobních vlastností pracovníka;
nová zjištění z hodnotícího pohovoru;
představy pracovníka o své budoucí činnosti a dalšímu rozvoji v podniku;
opatření k osobnímu rozvoji;
návrh na převedení na jiné úkoly, doporučení postupu na vyšší místo nebo návrh
na propuštění pracovníka;
datum a místo;
podpis hodnoceného, nadřízeného a vyššího nadřízeného pracovníka.
Česká zemědělská univerzita v Praze
25
Provozně ekonomická fakulta
26. Hlavní chyby hodnocení
pef.czu.czHlavní chyby hodnocení
26
přecenění prvního dojmu;
unáhlené soudy;
Hlavní chyby
hodnocení
předsudky;
oslnění výraznou vlastností;
přecenění dobře známých kolegů;
posuzování podle sebe - např. přílišná ohleduplnost, přísnost, nejistota.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Provozně ekonomická fakulta
27.
Co byste si připravili vy jako zaměstnanci před hodnoticímpohovorem?
28.
pef.czu.czPříprava hodnoceného zaměstnance 28
co se mi líbí na mém zaměstnání a co se mi naopak nelíbí;
co jsem měl dokázat, tj. jaké cíle jsem měl splnit v předcházejícím období, za které se hodnocení koná;
co se mi povedlo velmi dobře, výborně a co naopak znamenalo jednoznačný neúspěch;
jaké změny by napomohly ke zlepšení mého pracovního výkonu;
jaká motivace by mně pomohla, abych pracoval s větším úsilím, případně chutí;
může mně v tom někdo pomoci (vedoucí, spolupracovníci) nebo je to jen a jen moje záležitost;
existují překážky ze strany firmy, pro které nemohu podávat takový výkon, jak bych si sám představoval a jaké;
jaké požadavky a nároky bude na mé schopnosti a dovednosti klást mé zaměstnání v dalším období, které cíle by měly být vytčeny;
je moje kvalifikace adekvátní předpokládaným požadavkům nebo potřebuje zlepšit, pokud ano, v čem a jak.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Provozně ekonomická fakulta
29.
pef.czu.czOtázky k zopakování
1
Jaký význam má
hodnocení
zaměstnanců v
podniku?
2
Jaké metody
hodnocení
zaměstnanců
znáte?
Česká zemědělská univerzita v Praze
29
3
4
5
6
Uveďte pravidla
hodnocení.
Popište průběh
hodnoticího
pohovoru.
Jaké jsou
nejčastější chyby
při hodnocení?
Co je to
hodnoticí
formulář?
Provozně ekonomická fakulta
30.
Děkuji za pozornost.Ing. Kateřina Kuralová, Ph.D.
Ing. Kateřina Drahotová, Ph.D.
(kuralova@pef.czu.cz)
(drahotovak@pef.czu.cz)