Similar presentations:
Урок української літератури у 5 класі за оповіданнями «Грицева шкільна наука» Івана Франка та «Ялинка» Михайла Коцюбинського
1. Урок української літератури у 5 класі за оповіданнями «Грицева шкільна наука» Івана Франка та «Ялинка» Михайла Коцюбинського.
Презентацію підготувалаучитель української мови та літератури
Донецької ЗОШ №77
Яненко Олена Дмитрівна
2. Мета уроку:
• Навчати виразно читати твори, розумітизміст оповідань, розкривати основну думку;
• Розвивати усне зв'язне
мовлення,формувати вміння висловлювати
власні думки з приводу прочитаного;
• Виховувати любов до читання , краси
слова,доброту,милосердя;
2
3. Епіграф уроку:
Книга - морська глибина:Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить
Іван Франко
Словничок: пірне – нырнёт;
перли – жемчуг.
3
4. Перебіг уроку:
• Добрий початок - половина діла.• Діло майстра величає.
• Взявся за гуж, не кажи, що не дуж.
• Поки не упріти, доти не уміти.
• Не святі горшки ліплять.
Словничок: гуж - ремень, которым
прикрепляют оглобли к хомуту;
не дуж - не смог;
упріти – вспотеть.
4
5. Добрий початок – половина діла.
• Виконайте тести:1) Прозова мова а) мова розмірена, пісенна;
б) мова схожа на звичайну розмовну;
2) Цитата а) вислів з твору, переданий дослівно без
змін;
б) вислів з твору, який передається частково
своїми словами;
5
6. Виконайте тести:
3) Порівняння а) «Невеличка річечка, мов блакитнастрічечка, звивалася між полями»;
б) «Хуртовина вила, крутила снігом, як Яким
підійшов до хати».
4) Пейзаж а) «Стіл застелений був скатертиною
цяцькованою… На вікнах квіти… На стінах
картини…»
6
7. Виконайте тести:
б) «Чорні дерева стояли в садку,настовбучившись замерзлими гілочками»
5) Портрет а) « Усе було розпитує вчителя, усе розпитує і
про се, і про те, і про дощ, і як сніг».
б) «Та ще ж чорнобривенький, білолиценький,
носик невеличкий, щічки кругленькі».
7
8. Перевір себе:
1)Прозова мова а) мова розмірена, пісенна;б) мова схожа на звичайну розмовну;
2)Цитата а) вислів з твору,переданий дослівно без
змін;
б) вислів з твору, який передається частково
своїми словами;
8
9. Перевір себе:
3)Порівняння а) «Невеличка річечка, мов блакитнастрічечка, звивалася між полями»;
б) «Хуртовина вила, крутила снігом, як Яким
підійшов до хати».
4) Пейзаж а) «Стіл застелений був скатертиною
цяцькованою… На вікнах квіти… На стінах
картини…»
9
10. Перевір себе:
б) «Чорні дерева стояли в садку,настовбучившись замерзлими гілочками»
5) Портрет а) « Усе було розпитує вчителя,усе розпитує і
про се, і про те, і про дощ, і як сніг».
б) «Та ще ж чорнобривенький, білолиценький,
носик невеличкий, щічки кругленькі».
10
11. Ілюстрації до яких оповідань перед вами?
1112.
1213.
1314.
1415. Діло майстра величає.
Ви вже неодноразово переконувалися, щоє книги, якими зачитуєшся, від яких не можеш
«відірватися», які викликають то радість, то
смуток; читаючи, мимоволі усміхаємось,
іноді на очі навертаються сльози.
У чому причина?
15
16. Діло майстра величає!
Причинау майстерності
письменника!
16
17. Діло майстра величає!
• Назвіть великих майстрівукраїнського художнього слова і
твори, які вони написали.
• Яка тема об'єднує ці оповідання?
17
18. Перевіримо:
• І.Франко «Грицева шкільнанаука»
• Михайло Коцюбинський
«Ялинка»
• Тема, яка об'єднує – це
оповідання про дітей.
18
19. І.Франко М.Коцюбинський
1920. Взявся за гуж, не кажи, що не дуж.
Уявіть собі, що мають вийти з друку окремікнижечки, де надруковані оповідання І.Франка
та М.Коцюбинського.
Вас попросили намалювати малюнок до
обкладинки, щоб у книжкових магазинах,
бібліотеках діти звернули увагу на ці книжечки.
Розглянемо виставку «Як би я був художником!»
20
21.
• Розглянемо друкованіілюстрації до оповідання
«Ялинка» та, будь ласка,
прокоментуйте їх.
• Яка подія зображена на
малюнку?
21
22.
2223.
2324.
2425.
2526.
2627.
2728.
2829.
2930.
3031. Поки не упріти, доти не уміти.
«ПЯТИХВИЛИНКА» виразного читання.Виразне читання за дійовими особами
уривка з оповідання Івана Франка «Грицева
шкільна наука».
Виразне читання розповіді про внутрішній
стан героя (уривок з оповідання Михайла
Коцюбинського «Ялинка»).
31
32. Поки не упріти,доти не уміти .
І. Чи уважно ти прочитав оповідання?1) Як називав Гриця вчитель?
2) Як розпізнав Василько дорогу до дядька?
ІІ. Якого оповідання стосуються приказки?
1) Не наука, а мука.
2) У страху очі великі.
32
33. Поки не упріти, доти не уміти.
ІІІ. Про кого з героїв йдеться у цитаті?1) «У нових чобітках, у новому повстяному
капелюшку і червоним ремінцем
підперезаного…»
2) «Усю ніч сум літав по хаті, шарпав за серце
бідних людей та не давав їм спати…»
33
34. Поки не упріти , доти не уміти.
ІV. Підтвердити або заперечити думку.1) У класі діти уважно слухали вчителя, який
показував щось на дощечках. (Із твору Івана
Франка «Грицева шкільна наука»).
2) З Васильком неприємна пригода сталася,
бо він не знав дороги до пана. (Із твору
Михайла Коцюбинського « Ялинка».)
34
35. Поки не упріти,доти не уміти.
V. Розгадаємо загадки.1) Хто надіявсь на підмогу,
Прагнув віднайти дорогу,
Страху й смутку мав доволі,
Все здолала сила волі.
2) Воєвода і володар!
Ким він тільки не буває!
Хто читав, той його знає.
35
36. Не святі горшки ліплять.
Будь – яка справа буде вважатисяважкою, недосяжною, неможливою,
якщо не прикласти до неї сил, не
виявити терплячості.
Заслухаємо творчі роботи, в яких діти
розкрили своє розуміння змісту
оповідань, висловили ставлення до
героїв.
36
37. Не святі горшки ліплять.
Здраствуй,Грицю!Прочитала я оповідання, в якому Іван Франко розповів про
твоє життя.
Жаль мені тебе, бідний хлопчику!
Ти працьовита дитина. Гуси тебе люблять, а ось у школі
діти тебе не радо зустріли, жорстоко. Та й навчання
страшне, з покараннями. Не сумуй, що нічого не вивчив у
школі. Не тільки ти в цьому винен. Я вчуся добре, але якби
мене били різкою, я не знаю, що б я робила.
Якби я могла, запросила б тебе до нас. У нас клас дружний
і вчителі хороші. Не сумуй. У тебе все буде добре.
Софія.
37
38. Не святі горшки ліплять.
Образ Василька з оповіданняМ. Коцюбинського « Ялинка».
З нетерпінням чекав Василько Різдва. Він
мріяв побачити в домі прикрашену ялинку,
яку пестував і доглядав. Та через нестатки
батько змушений продати ялинку панам.
38
39. Не святі горшки ліплять.
Василькові дуже «жаль стало стрункоїялинки, що одна звеселяла зимою садок». Але
він змирився із втратою улюбленого деревця,
бо любив батьків і співчував їм. Хоча і болить
душа, і «дві сльозини скотились йому по
щічках».
Василько сміливий, кмітливий і розважливий.
Заблукавши, він не розгубився, приймає
правильні рішення, шукає дорогу.
39
40. Не святі горшки ліплять.
Витримка і хоробрість допомоглиВасилькові врятуватися і від вовків.
«Переляканий, без шапки, запорошений
снігом, мчав Василько по дорозі назустріч
холодному вітрові».
Мені сподобався Василько — безстрашний
хлопчик, люблячий син з великим почуттям
відповідальності перед рідними.
40
41. Зробимо висновки:
Усі твори,які ми сьогодні опрацювали,закінчуються глибокою вірою в те, що героям
оповідань в майбутньому ще посміхнеться
щастя.
Якби ці хлопчики-герої були поряд з вами,
вони почували б себе щасливими, що мають
вірних друзів, які можуть їх підтримати у
важкі хвилини життя.
41
42. Зробимо висновок:
Будьте завжди в життідобрими, милосердними,
небайдужими до чужого
горя!
05.02.2025
42
43. Домашнє завдання
Переказ цікавого епізоду з оповіданняМихайла Коцюбинського «Ялинка».
44. ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПІДГОТОВКУ ПРЕЗЕНТАЦІЇ
• Новий довідник: Українська мова талітература. - К.:ТОВ «Казка», 2006.-864с.
05.02.2025
44
literature