16.87M
Category: biologybiology

Сабақтың тақырыбы Ағзаның ішкі ортасы. (қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы) және оның ағза тұрақтылығын ұстаудағы маңызы

1.

Сабақтың тақырыбы
Ағзаның ішкі ортасы. (қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы) және
оның ағза тұрақтылығын ұстаудағы маңызы.
Лимфа жүйесі

2.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.1.3.5 лимфа жүйесін және қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара
байланысты сипаттау
Барлық оқушылар
үшін
• Білім алушыларда адам ағзаның ішкі
ортасы туралы түсінік қалыптасады
Көпшілік оқушылар
үшін
• Білім алушылар қан, лимфа, ұлпа
сұйықтығын сипаттайды
Кейбір оқушылар үшін
• Лимфа жүйесін түсіндіріп бере алады.

3.

Ұйымдастыру кезеңі
1 топ: ӨКПЕ
2 топ: ЖҮРЕК
3 топ: AСҚAЗAН
«Жіктеу» тәсілі
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

4.

«Миға шабуыл» әдісі.
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.
Гомеостаз дегеніміз не?
Неліктен ағзаның негізгі үш сұйық ортасы өзара байланысты?
Ағзаның негізгі сұйық орталары қашан және қандай құрылымдар
арқылы бір-біріне айналады?

5.

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау
мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға
жетелеуші сұрақтар қойылады.
Дескриптор
1. Ағзаның негізгі үш сұйықтық ортасының рөлін анықтайды.
2. Гомеостаз түсінігі жалпы ағзаүстілік сипатқа ие екенін мысал
келтіріп дәлелдейді
3. Біздің ағзамыздағы барлық сұйықтық өзара қалай байланысқан
білімдерін жүйелейді.

6.

Тапсырма 1
Адам ағзасының ішкі ортасы?
Ағзаның сұйық дәнекер ұлпасы?
Қанның басты қызметі?
Ұлпа сұйықтығының түсі?
Мөлдір, сарғыш түсті сұйық
дәнекер ұлпасы?
Тапсырма 2
Плазма нәруыздары?
Қанның ең ірі жасушалары?
Қанның ақ жасушалары?
Қанның ұю үдерісін жүзеге
асырады?
Сирек кездесетін тұқым
қуалайтын қан ұйымайтын ауру?

7.

«Еркін микрофон» әдісі
оқушылардың сабаққа деген
көзқарасы, рефлексиясы
«Жапондық бағалау» әдісі
«Дұрыс келісемін»
«Толықтырамын, басқа көзқарасым бар»
«Менің сұрағым бар»

8.

Назарларыңызға
рахмет

9.

Сабақтың тақырыбы
Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер,
лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі:
транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық

10.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау
Барлық оқушылар
үшін
• Білім алушылар қанның құрамы мен
қызметі туралы түсінік қалыптасады
Көпшілік оқушылар
үшін
• Білім алушылар қанның түйіршіктерін
сипаттайды
Кейбір оқушылар үшін
• Білім алушылар түрлі ағзалардың қанының
формалы элементтерін зерттей алады

11.

Ұйымдастыру кезеңі
«Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер
айту арқылы жіпті лақтырады.
ә)Топ ережесін еске түсіру.
б)Топтастыру.
Топтың ережесі:
1. ТҚЕ сақтау.
2. Топ басшысына бағыну.
3. Белсенді болу.
4. Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне
құрметпен қарау.
5. Уақыт шегінде жұмыс жасау.
«Жіктеу» тәсілі
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

12.

«Миға шабуыл» әдісі.
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.
Қанның қызметі қандай?
Қан плазмасының құрамы қандай?
Формалы элементтерді ата
Тромбтың қалай және қашан түзілетінін айтыңдар

13.

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау
мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға
жетелеуші сұрақтар қойылады.
1. Эритроциттердің қызметін сипатта.
2. Лейкоциттердің құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты анықта.
3. Қаназдық пен гнмофилия себептерін ата
4. Қан плазмасы неден тұрады сипатта
1.
2.
3.
Тромбтың түзілуі түзілу кезендерін сызба түрінде талдап, бейнелеу.
Қан плазмасы құрамында болатын еритін нәруыздың рөлін мысалдар келтіріп дәлелдеу
Қан жасушалары құрылысының атқаратын қызметіне тәуелділігін анықтап, талдау

14.

Дескриптор
Қанның кез келген құрамбөлігі немесе оның жасушаларының кез келген
типі жойылып кетсе не болатынын талдайды
«Микробатискаф арқылы қанда саяхаттау» деген тақырыпқа эссе жазады.
Кесте сызады
Талдау жасап айырмашылықтарын анықтайды.

15.

ЖЕКЕ ЖҰМЫС
«Бір ауыз сөз» әдісі
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп
береді. сабақты бағалайтын сөздер: ұнады, пайдалы, қажет,
білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай
аламын. т.б.
«Қошеметтеу» әдісі
оқушыларды ынталандыру мақсатында бағалау

16.

Назарларыңызға
рахмет

17.

Сабақтың тақырыбы
Зертханалық жұмыс «Әртүрлі ағзалардың қан жасушаларын
зерттеу». Қан жасушаларын формасына, мөлшеріне, санына және
ядросының болуына қарай салыстыру.

18.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.1.3.2 дайын микропрепараттар арқылы әр түрлі ағзалардың қан жасушаларының
құрылыс ерекшеліктерін зерттеу
Барлық оқушылар үшін
• Білім алушылар зертханалық жұмыспен
айналысады
Көпшілік оқушылар
үшін
• Қан жасушаларын формасына, мөлшеріне,
санына және ядросының болуына қарай
салыстыра алады
Кейбір оқушылар үшін
• Білім алушы еркін зертханалық талдау жүргізе
алады

19.

Ұйымдастыру кезеңі
“Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек
айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
I – Үшбұрыштар тобы
II – Дөңгелектер тобы
III – Төртбұрыштар тобы
«Миға шабуыл» әдісі.
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.

20.

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау
мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға
жетелеуші сұрақтар қойылады.
Дескриптор
Зертханалық жұмысты
орындайды

21.

Жеке жұмыс
i. бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
ii. - бүгін сабақта қуантқаны.....
iii. - мен өзімді.....үшін мақтар едім.
iv. - маған ерекше ұнағаны.....
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
v. - сабақтан соң маған........келді
vi. - бүгін маған..........сәті түсті.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында
vii. - қызықты болғаны.....
оқушылардың сабаққа деген көзқарасын,
viii. - ......қиындық тудырды.
рефлексиясын тыңдайды.
ix. - менің түсінгенім.....
x. - енді мен......аламын.
«Бас бармақ»
Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!

22.

Назарларыңызға
рахмет

23.

Сабақтың тақырыбы
Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет.
Лейкоциттердің түрлі типтері және олардың қызметтері.
Т – және В- лимфоциттердің әрекет етуі

24.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.1.3.3 лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау
8.1.3.4 гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру
Барлық оқушылар үшін
• Білім алушылар зертханалық жұмыспен
айналысады
Көпшілік оқушылар
үшін
• Қан жасушаларын формасына, мөлшеріне,
санына және ядросының болуына қарай
салыстыра алады
Кейбір оқушылар үшін
• Білім алушы еркін зертханалық талдау жүргізе
алады

25.

Ұйымдастыру кезеңі
«Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер
айту арқылы жіпті лақтырады.
ә)Топ ережесін еске түсіру.
б)Топтастыру.
Топтың ережесі:
1. ТҚЕ сақтау.
2. Топ басшысына бағыну.
3. Белсенді болу.
4. Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне
құрметпен қарау.
5. Уақыт шегінде жұмыс жасау.
«Жіктеу» тәсілі
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

26.

«Миға шабуыл» әдісі
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.
Жасушалық және
гуморальдық
иммунитет дегеніміз
не?
Лимфоциттер болмаса,
иммунитет жүзеге асады
ма?
Нейтрофильдер мен
моноциттер не үшін
керек?
Антиген және антидене
деген не?
Лейкоциттердің
түрлері

27.

Тапсырма 1
1.
2.
3.
4.
Лейкоциттер түрлерінің әртүрлі қызметі.
Т- және В-лимфоциттерінің әртүрлі типтерінің рөлі.
ЖИТС ауруымен ауыратын адамның иммунитетінің жойылу себебі.
Жасушалық және гуморальдық иммунитетті жүзеге асыратын лейкоциттердің рөлі.
Тапсырма 2
1. Ағзаның иммундық жауап беру кезеңдерінің қалыптасуы
2. Жасушалық және гуморальдық иммунитет кезіндегі имундық жауап
3. Лейкоциттердің әрбір типінің ағзаға керек екенін мысал келтір

28.

Қорытынды
«Еркін микрофон» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында
оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын
тыңдайды
«Жапондық бағалау» әдісі
«Дұрыс келісемін»
«Толықтырамын, басқа көзқарасым бар»
«Менің сұрағым бар»

29.

Назарларыңызға
рахмет

30.

Сабақтың тақырыбы
Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре
пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцин) түрлері және оның
жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы.
Жұқпалы аурулардың алдын алу

31.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін бағалау
Барлық оқушылар үшін
• Туа пайда болған және жүре пайда болған
иммунитет туралы түсінік қалыптасады.
Көпшілік оқушылар
үшін
• Екпенің (вакцина) түрлерін біледі
Кейбір оқушылар үшін
• Жұқпалы аурулардың алдын алу шараларын
біледі

32.

Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге
асырылады
Конфеттер арқылы 2 топқа бірігеді.
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы
жақындасады, көңіл-күйін көтереді және
бауырмалдығын оятады.
«Жіктеу» тәсілі
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

33.

«Миға шабуыл» әдісі
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.
Иммунитеттің
қандай түрлері бар?
Сарысуды не үшін
енгізу керек?
Өздеріне белгілі
иммунитет түрлері?
Жасанды және табиғи
иммунитет арасында
қандай
айырмашылық бар?

34.

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында
кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар
қойылады.
Тапсырма 1
1. Адам ағзасында жұқпалы аурудың бастапқы сатысы жүріп жатқан кезде оған не енгізу керек?.
2.Емдік вакцина қалай жұмыс істейді?
3.Емдік сарысу қалай жұмыс істейді?
4.Табиғатта туа және жүре пайда болған иммунитетті салыстыр.
Тапсырма 2
1.«Иммунитет түрлері»-сызба.
2. Табиғи жүре пайда болған иммунитеттің
қалыптасу үрдісі.
3. Иммунитет түрлері арасындағы
айырмашылық.

35.

ЖЕКЕ ЖҰМЫС
«Бір ауыз сөз» әдісі
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді.
Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді
айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым,
жасай аламын. т.б.
«Қошеметтеу» әдісі
оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай мадақтау
оқушыларды ынталандыру мақсатында бағалау

36.

Назарларыңызға
рахмет

37.

Сабақтың тақырыбы
Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация.
Резус – конфликт.

38.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру
Барлық оқушылар үшін
• Адамдағы 4 қан топтары туралы түсінік
қалыптасады.
Көпшілік оқушылар
үшін
• Агглютинация құбылысын біледі
Кейбір оқушылар үшін
• Резус – фактор және Резус – конфликтті
ажырата алады

39.

Ұйымдастыру кезеңі
“Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек
айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
I – Үшбұрыштар тобы
II – Дөңгелектер тобы
III – Төртбұрыштар тобы
«Миға шабуыл» әдісі.
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.

40.

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау
мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға
жетелеуші сұрақтар қойылады.
Қандай қан топтары
бар?
Әмбеббап донор
және әмбебеап
рецепиент
Гемолиздік сарысу
дегеніміз не?
Неліктен 2 қан тобын 3
қан тобына құюға
болмайды?

41.

Тапсырма 1
1. Қан плазмасындағы нәруыздар қызметі.
2. Резус фактор неден тұрады?
3. Егер қан тобы төртінші, резусы оң адамға резусы теріс, үшінші қан тобын құйса, не болады?
Тапсырма 2
1.Қан топтарының ерекшеліктерін сызба түрінде бейнеле.
2.Неліктен ертеде адамдар қан құюды сәтті жүзеге асыра алмаған?
3.Резус-конфликт кезінде заманами медицина көмектесе ма?

42.

Жеке жұмыс
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
бүгін сабақта қуантқаны.....
мен өзімді.....үшін мақтар едім.
маған ерекше ұнағаны.....
сабақтан соң маған........келді
бүгін маған..........сәті түсті.
қызықты болғаны.....
......қиындық тудырды.
менің түсінгенім.....
енді мен......аламын
«Бас бармақ»
Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!

43.

Назарларыңызға
рахмет

44.

Сабақтың тақырыбы
Буылтық құрттардың (жауын құрт), ұлулардың,
буынаяқтылардың және омыртқалылардың жүрегі және
қантамырларының құрылысы мен қызметі.

45.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.1.3.8 жануарлар жүрегінің құрылысы мен қантамырлар жүйелерінің маңызын сипаттау
8.1.3.9 қантамыр қабырғасының құрылысы мен олардың қызметі арасындағы байланысты орнату
Барлық оқушылар үшін
• Қанайналым жүйесі туралы түсінік
қалыптасады.
Көпшілік оқушылар
үшін
• Жүрек пен қантамырлардың құрылысы мен
қызметін біледі
Кейбір оқушылар үшін
• Түрлі жануарлардың жүрек құрылысының
ерекшеліктерін айта алады

46.

Ұйымдастыру кезеңі
«Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер
айту арқылы жіпті лақтырады.
ә)Топ ережесін еске түсіру.
б)Топтастыру.
Топтың ережесі:
1. ТҚЕ сақтау.
2. Топ басшысына бағыну.
3. Белсенді болу.
4. Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне
құрметпен қарау.
5. Уақыт шегінде жұмыс жасау.
«Жіктеу» тәсілі
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

47.

«Миға шабуыл» әдісі.
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.
Жүрек не үшін керек?
Перикард, миокард, эндокард териндеріне анықтама беріңдер
Қан тамырларының қабырғаларын сипаттаңдар.

48.

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау
мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға
жетелеуші сұрақтар қойылады.
Тапсырма 1
1.Омыртқасыздардың ішінде қандай ағзаларда жүрегінің қуыстары болады ?
2. Омыртқалы жануарлардың әтүрлі кластарының жүрегінің құрылысын салыстыр.
3. Қан тамырлары қабырғаларының әрқайсысының маңызын түсіндір.
1. «Омыртқасыз жануарлар жүрегінің эволюциясы» сызбасын сыз.
2. «Омыртқалы жануарлар жүрегінің эволюциясы» сызбасын сыз.
3. Қан тамырларының атқаратын қызметі мен құрылысының бір-бірімен
байланысын талқыла.

49.

Қорытындылау
«Еркін микрофон» әдісі
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын
айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
«Жапондық бағалау» әдісі
«Дұрыс келісемін»
«Толықтырамын, басқа көзқарасым бар»
«Менің сұрағым бар»

50.

Назарларыңызға
рахмет

51.

Сабақтың тақырыбы
Қантамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық
қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым
шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі.

52.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.1.3.10 жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау
Барлық оқушылар үшін
• Қантамырлар жүйесінің түрлерін біледі
Көпшілік оқушылар
үшін
• Үлкен және кіші қанайналым шеңберлерін
көрсетіп түсіндіре алады.
Кейбір оқушылар үшін
• Адам жүрегінің қызметін сипаттай алады.

53.

Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге
асырылады
1 топ: Кітап
2 топ: Дәптер
3 топ: Қаламсап
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы
жақындасады, көңіл-күйін көтереді және
бауырмалдығын оятады.
«Жіктеу» тәсілі
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

54.

«Миға шабуыл» әдісі.
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.
Ашық және тұйық қан айналым жүйелеріне анықтама
беріңдер.
Адамға қандай қан айналым жүйесі тән?
Үлкен қан айналым шеңбері деген не?

55.

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында
кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар
қойылады.
Тапсырма 1
1.Жақтаулы және жарты ай тәрізді қақпақшалар қайда орналасқан?
2.Жүрек босаңсынған кезде қанның кері ақпауының себебі неде екеін атайды.
3. Кіші қан айналым шеңберінің маңызын түсіндіреді.
Тапсырма 2
1.Жүрек бөлімдерінің қанмен толу және жүректің жиырылу кезеңдерін талқыла.
2. Қолдың венасынан бастап қанның үлкен қан тамырларының бойымен және
жүректің бөлімдерімен қозғалуын,оның қайта қолда аяқталуын сызба түрінде
бейнеле.

56.

Жеке жұмыс
«Бір ауыз сөз» әдісі
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді.
Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады: ұнады, пайдалы, қажет, білдім,
үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай мадақтау
бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды.
Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі
арқылы бағалайды.

57.

Назарларыңызға
рахмет

58.

Сабақтың тақырыбы
Зертханалық жұмыс «Дене жаттығуларының жүрек
жұмысына әсерін зерттеу

59.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
Барлық оқушылар үшін
• Зертханалық жұмыс
Көпшілік оқушылар
үшін
• Зертханалық жұмыс
Кейбір оқушылар үшін
• Зертханалық жұмыс

60.

Ұйымдастыру кезеңі
“Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек
айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
I – Үшбұрыштар тобы
II – Дөңгелектер тобы
III – Төртбұрыштар тобы
«Миға шабуыл» әдісі.
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.

61.

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау
мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға
жетелеуші сұрақтар қойылады.
Жүрек жұмысын жақсартуға арналған жаттығу түрлері өте көп. Қайсысын
таңдаймын десеңіз де өз еркіңізде. Бірақ, аталмыш жаттығуларды қолға
алмас бұрын міндетті түрде дәрігермен кеңесіп алған дұрыс. Сонда сіз
қандай да бір қауіптің алдын аласыз.

62.

Қорытындылау
«Еркін микрофон» әдісі
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын
айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
«Жапондық бағалау» әдісі
«Дұрыс келісемін»
«Толықтырамын, басқа көзқарасым бар»
«Менің сұрағым бар»

63.

Назарларыңызға
рахмет

64.

Сабақтың тақырыбы
Жүрек - қантамырлар жүйесі аурулары (гипертония,
инфаркт, тахикардия,, ишемиялық ауру, атеросклероз,
инсульт). Аурудың себептері: тұқым қуалайтын ауруларға
бейімділік, салауатты өмір салтын дұрыс ұстанбау, т.б.

65.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.1.3.12 қантамыр жүйесі ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау
Барлық оқушылар үшін
• Қан айналым жүйесін түсінеді
Көпшілік оқушылар
үшін
• Қан айналым жүйесі мүшелерінің аурулын
түсіндіре алады.
Кейбір оқушылар үшін
• Аурудың себептерін түсіндіреді және
сипаттайды.

66.

Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге
асырылады
Конфеттер арқылы 2 топқа бірігеді.
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы
жақындасады, көңіл-күйін көтереді және
бауырмалдығын оятады.
«Жіктеу» тәсілі
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

67.

«Миға шабуыл» әдісі
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.
Гипертонияға анықтама беріңдер
Атеросклероз деген не?
Жүрек және қантамырлар жүйесі ауруларын атаңдар

68.

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында
кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар
қойылады.
1.Жүректің инфаркт және ишемиялық ауруларын салыстыр.
2.Жүрек және қан тамырлар ауруларының арасындағы байланысты анықта.
3.Инфаркт және инсульттің себептерін ата.
1.Инфарктің белгілерін талда.
2. Инфаркт кезінде көрсетілетін бірінші көмекті сызба түрінде көрсет.

69.

ЖЕКЕ ЖҰМЫС
«Бір ауыз сөз» әдісі
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді.
Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді
айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым,
жасай аламын. т.б.
«Қошеметтеу» әдісі
оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай мадақтау
оқушыларды ынталандыру мақсатында бағалау

70.

Назарларыңызға
рахмет

71.

Сабақтың тақырыбы
Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның
оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу.
Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке
қанығуы.

72.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.1.4.1 өкпе мен ұлпадағы газалмасу механизмдерін сипаттау
Барлық оқушылар үшін
• Ағзадағы тыныс алу рөлін түсінеді.
Көпшілік оқушылар
үшін
• Адамның тыныс алу мүшелерін түсіндіре
алады.
Кейбір оқушылар үшін
• Өкпедегі газ және ұлпадағы газ алмасуды
түсіндіреді және сипаттайды.

73.

Ұйымдастыру кезеңі
“Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек
айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
I – Үшбұрыштар тобы
II – Дөңгелектер тобы
III – Төртбұрыштар тобы
«Миға шабуыл» әдісі.
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.

74.

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау
мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға
жетелеуші сұрақтар қойылады.
«Өкпедегі газ алмасу»
және «ұлпадағы газ
алмасу» дегенді қалай
түсіндіресіңдер?
Кардиореспираторлық
жүйе дегеніміз не?
Тыныс алу және тыныс
шығару кезіндегі газ
мөлшерін атаңдар

75.

Тыныс алу мүшелерінің қызметін
сипаттайды
Газдардың мөлшері мен қан типтері
арасындағы байланысты анықтайды.
Қан айналым шеңберлерін
салыстырады.
1.Ағзаға газдардың ену және шығу үдерістерін сызба түрінде бейнелейді.
2.Тыныс алу және жүрек-қан тамырлары жүйелерінің өзара байланысты
екенін дәлелдейді.

76.

Жеке жұмыс
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
бүгін сабақта қуантқаны.....
мен өзімді.....үшін мақтар едім.
маған ерекше ұнағаны.....
сабақтан соң маған........келді
бүгін маған..........сәті түсті.
қызықты болғаны.....
......қиындық тудырды.
менің түсінгенім.....
енді мен......аламын
«Бас бармақ»
Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!

77.

Назарларыңызға
рахмет

78.

Сабақтың тақырыбы
Тыныс алу және тыныс шығару механизмі. Кеуде қуысының
құрылысы. Тыныс алуға және тыныс шығаруға қатысатын
бұлшықеттер. Тыныс алу және тыныс шығарудағы көкеттің
маңызы. Ауа жүретін жолдардағы қысымның өзгеруі.

79.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.1.4.2 тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру
Барлық оқушылар үшін
• Нейрогуморальды жолмен реттелуді түсінеді.
Көпшілік оқушылар үшін
• Тыныс алудың гуморалдьдық реттелуін түсіндіре
алады.
Кейбір оқушылар үшін
• Тыныс шығару кезінде өкпе қуысының көлемінің
өзгеруін түсіндіреді және сипаттайды.

80.

Ұйымдастыру кезеңі
«Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер
айту арқылы жіпті лақтырады.
ә)Топ ережесін еске түсіру.
б)Топтастыру.
Топтың ережесі:
1. ТҚЕ сақтау.
2. Топ басшысына бағыну.
3. Белсенді болу.
4. Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне
құрметпен қарау.
5. Уақыт шегінде жұмыс жасау.
«Жіктеу» тәсілі
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

81.

«Миға шабуыл» әдісі.
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.
Тыныс алу әрекетін жүзеге асыратын құрылымдарды атаңдар.
«Кеуделік және құрсақтық тыныс алу типтері» дегенді қалай
түсінесіңдер?

82.

Тапсырмалар:
1.Тыныс орталығының қызметін сипаттайды.
2.Тыныс алу әрекеті мен ағзаның оттекті қажетсіңуі арасындағы байланысты анықтайды.
3. Кеуделік және құрсақтық тыныс алу типтерін салыстырады.
1.Тыныс алу және тыныс шығару, механизмдерін сызба түрінде бейнелейді.
2.Тыныс алу, тыныс шығару, жөтелу және түшкірудің себептері, ұқсастық пен айырмашылықтары
туралы өз пікірлерін айтады.

83.

ЖЕКЕ ЖҰМЫС
«Бір ауыз сөз» әдісі
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді.
Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді
айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым,
жасай аламын. т.б.
«Қошеметтеу» әдісі
оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай мадақтау
оқушыларды ынталандыру мақсатында бағалау

84.

Назарларыңызға
рахмет

85.

Сабақтың тақырыбы
Тыныс алудың минуттық көлемі. Әр түрлі жастағы,
физикалық дамыған, ер және әйел адамдардың өкпесінің
тіршілік сыйымдылығы. Тынысалу қозғалыстарының
жиілігі. Шылым шегудің өкпенің тіршілік сыйымдылығына
әсері. Зертханалық жұмыс «Өкпенің тіршілік
сыйымдылығын зерттеу

86.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.1.4.3 өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау.жәнеқалыпты жағдайдағы және дененің
физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау
Барлық оқушылар үшін
• Өкпе жұмысының көрсеткіштерін түсінеді.
Көпшілік оқушылар үшін
• Өкпенің тіршілік сыйымдылығын өлшеуді
түсіндіре алады.
Кейбір оқушылар үшін
• Тыныс алу қозғалыстарының саны және 1
минуттағы көлемін түсіндіреді және сипаттайды.

87.

Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге
асырылады
1 топ: Кітап
2 топ: Дәптер
3 топ: Қаламсап
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы
жақындасады, көңіл-күйін көтереді және
бауырмалдығын оятады.
«Жіктеу» тәсілі
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

88.

«Миға шабуыл» әдісі.
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру
ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
жалпылама сұрақтар және жаттығу түрлері.
әр оқушы өз оймен бөліседі.
өзгенің пікірін толықтырады.
01
02
03
ӨТС деген түсінікке анықтама береді
Шылым шегу денсаулыққа не үшін зиян екенін түсіндіріңдер.
Тыныс алу көлемі мен қордағы көлем деген терминдерге анықтама
беріңдер.

89.

Тапсырмалар мен сұрақтар
1.ӨТС, тыныс алу көлемі, минуттық көлемі, қордағы және қалдық көлемдерін салыстыр.
2.Альвеолалар мен тамырлардың эстетикалық қасиетін жоғалту себептерін ата.
1. Өкпе жұмысының әртүрлі көрсеткіштерін сызба түрінде бейнеле.
2.Талдау айдарындағы есептерді шығар.

90.

Қорытындылау
«Еркін микрофон» әдісі
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын
айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
«Жапондық бағалау» әдісі
«Дұрыс келісемін»
«Толықтырамын, басқа көзқарасым бар»
«Менің сұрағым бар»

91.

Назарларыңызға
рахмет
English     Русский Rules